Başarılı pompa kurulumu için kılavuz

1. Kurulum kontrol listesiKullanım kılavuzunu okuyun ve anlayın.
2. Temel sağlam, düz ve kirden arındırılmış olmalıdır.Uygun temeli kullanın.
3. Standı standın üzerine takın.
4. Pompayı ve sürücüyü taban plakasına takın.
5. Rulman yataklarına (pompa, dişli redüktör vb.) doğru seviyeye doğru yağı ekleyin.
6. İlk hizalamayı kontrol edin.
7. Tabanı temele topraklayın.
8. Aşağıdaki tesisat talimatlarını okuyun.
9. İkinci seviye kontrolünü tamamlayın ve boruları gerektiği gibi yeniden ayarlayın.
10. Bağlantı elemanını sökerek sürücünün dönüş kontrolünü tamamlayın.
11. Pompanın doğru ayarlarını kontrol edin.
12. Çevre birimlerini yükleyin.
13. Kaplini takın.
14. Pompayı ve sistemi doldurun ve havasını alın, sistem valflerini ve bileşenlerini kontrol edin. Çalıştırma öncesi inceleme adımlarını tamamlayın.
15. Borulardaki sıvının ağırlığının hizalamada bir değişikliğe neden olmadığından emin olmak için hizalamayı yeniden kontrol edin.
16. Üniteyi başlatın.
17. Basınç, akış, sıcaklık, titreşim ve gürültü gibi uygun göstergeleri kontrol edin.
18. Hizalamayı tekrar kontrol edin. Sıvı 200 derecenin üzerindeyse “sıcak hizalama” yapın.

Her pompa orijinal ekipman üreticisinin (OEM), kendine özgü pompa modelleri ve uygulamaları için kendi gereksinimleri vardır.

Temel
Pompa, motorla ve boru sistemiyle düzgün şekilde hizalanmalıdır.Uzun ömürlü pompalama başarısı güçlü bir temelle başlar. Genel olarak pompanın sağlam bir taban plakası üzerine monte edilmesi ve güçlü bir beton temelle desteklenmesi gerekir.

Ankraj cıvataları genellikle yukarıda gösterildiği gibi manşon tipi veya “J” tipindedir ve taban plakasının onaylanmış taslağına uygun olarak yerleştirilmelidir. Beton temel, her türlü titreşimi absorbe edecek kadar sağlam olmalı ve taban için kalıcı, sağlam bir destek oluşturmalıdır. plaka.

Bu, temeli düzleştirecek ve her türlü çarpıklığı ortadan kaldıracaktır.Temel yüzeyinin tamamı, kusurlu betonun ufalanmasıyla, düzensiz fakat düz bir şekilde bırakılmasıyla düzleştirilmelidir. Daha sonra yüzey tüm yağ, gres ve gevşek parçacıklardan arındırılmalıdır. Bireysel uygulamalar sektör genelinde değişiklik gösterse de önde gelen şirketlerin çoğu, kurulumdan önce pompayı ve sürücüyü taban plakasından çıkarma eğilimindedir.

Ekipmanın stresini ve bozulmasını önlemek için, plaka üzerindeki tüm yüzeylerin toplamı 0,002 inç olmalıdır. Taban plakası, taban vidalarına yakın konumlanmış küçük bir koni ile tesviye vidaları, hortumlar veya metal takozlar üzerinde desteklenmelidir. Harç sıçramasına karşı korunması gereken tüm tesviye vidaları ve diğer parçalar, harcın yapışmasını önlemek için balmumu ile kaplanmalıdır. Tesviye cihazlarını ayarlayarak ve doğru bir terazi kullanarak taban plakasındaki işlenmiş montaj yüzeylerini kontrol edin. Taban plakasının işlenmiş montaj yüzeylerinin yatay, düz ve paralel olduğundan emin olun.

Temel ankraj cıvatalarını eşit şekilde sıkın ve seviyeyi bir kez daha kontrol edin.Taban plakası düz hale geldiğinde, tüm tespit takozlarının veya hortumlarının taban ve taban plakasıyla tam temas halinde olduğunu kontrol edin.

 

Harcın üreticinin talimatlarına göre sertleşmesine izin verilmelidir Taban plakasının, harcın ve temelin sıcaklığı enjeksiyon sırasında ve sonrasında en az 24 saat boyunca 40°F ile 90°F arasında tutulmalıdır. Çimento bazlı harç kullanırken, harç tedarikçisinin talimatlarını yakından takip edin ve taban plakasının altındaki derzlerin ve boşlukların donmasını önlemek için harcın hızlı ve sürekli bir şekilde yerleştirildiğinden emin olun.

.

Şaft hizalaması
Doğru şaft hizalamasını korumak için, uygun boru hizalaması ve desteğiyle başlamalısınız.Doğru şaft hizalaması ekipman ömrü açısından kritik öneme sahiptir. Bu, pompa ve motor şaftının hem yatay hem de dikey düzlemde doğrusal olduğu anlamına gelir.

Daha fazla bilgi için yukarıdaki kontrol listesine bakın.Birçok pompa kızağının üretici tarafından hizalandığını lütfen unutmayın. Ancak kurulumdan sonra ve yeniden başlatmadan önce hizalama kontrol edilmelidir.

.

Uygun boru desteği
Boru desteği, akışkan verildiğinde boru üzerinde pompaya doğru basınç oluşturacak bir hareket olmayacak şekilde dengelenmelidir.Pompa akışkan bağlantılarında oluşmamalıdır. Boru gerilimi şaftın yanlış hizalanmasında ana faktördür.
Instagram.com/esmaeil.tabatabaei

Comments are disabled.